שפשאוון (Chefchaouen) – אוצר כחול בין ההרים

שפשאוון היא ידועה בזכות הבתים הצבועים בכחול, האוויר הנקי ושתילי ותרבות הקנאביס. המקום מאפשר טיול בהרים סביבו וקצת שקט ורוגע מהערים הגדולות.

ת.ז שפשאוון

  • שפשאוון שוכנת בצפון מרוקו בהרי הריף, בין פאס לטנג'יר שהם גם שדות התעופה הקרובים. תמצאו לי טיסות זולות.
  • אוכלוסייתה נכון לשנת 2014 היא כ- 43,000.
  • ידועה גם בתור "העיר הכחולה" או "גן העדן על ההר".
  • שמה של העיר נגזר מהמילה הברברית "אשאוון" שפירושה "קרניים". הסיבה היא ההרים במעלה העיר המכירים קרניים של עז.

מה עושים שם?

העיר היא יופי של ממש ומיוחדת ביותר. מעבר לכך היא נקודת יציאה לטיול בהרי הריף, שמורות טבע וכן נדבר גם על 420.

מדינה (Medina)

המדינה הכחולה שלהם פשוט מדהימה. יש כל מיני טענות ללמה נצבעה בצבע זה ואחת מהן היא שזה מרחיק יתושים. סה"כ טיעון הגיוני בהתחשב בכך שהעיר נמצאת באמצע יער. הייתי מרחיב במילים אבל התמונות מדברות בעד עצמן.

מבצר (Kasbah)

המבצר הוא שבירה לכל הכחול שיש בעיר. הוא נבנה ב מאה ה- 15 ויש בו גינה קטנה, מרכז חקר ולמידה האנדלוסי וגלריית אומנויות. נמצא ליד פלאזה יוטה אל חמאם (Plaza Uta El Hammam) שהיא כיכר בלב המדינה אם בתי קפה ונקודת מפגש פופולרית.

מפל ראס אל מאא (Qued Ras El Maa)

נמצא מאחורי השער הצפוני של המדינה. הוא זורם ממש מראש ההר ומחוץ לקירות המדינה ומזכיר את הסביבה המדהימה בה נמצאת העיר.

שמורת הטבע האזורית בוהאחם (Bouhachem Regional Nature Reserve)

השמורה מכסה שטח גדול והיא אחת משתיים הקיימים באזור. מדובר ביער עצי אלון ואורן ימי. תמצאו ביער מינים רבים של ציפורים, זוחלים ויונקים ובניהם גם המקוק הברברי הנדיר.

הפארק הלאומי טאלאסמטן (Talassemtane)

סמוך לבוהאחם אך פופולרי פחות. מתפרס על שטח של 580 קמ"ר ומציע המון מסלולי הליכה. מסלולים פופולרים הם מפל אקצ'ור (Akchour) וגשר האלוהים (God’s Bridge) שהוא סלע טבעי בצורת קשת. תוכלו להגיע עליהם ברכב או ברגל, אך צריך כושר. הפארק הלאומי מתחיל ממש מחוץ לשפשאוון. תוכלו להישאר גם ללילה בכפרים.

חוות קנאביס

כשהדוד מבטיח הוא לא מאכזב, כולכם תאהבו את העיר אך אנשי ה – 420  ישאפו להגיע לשם. החוות (כן, ברבים) נמצאות מס' קילומטרים מהעיר. תצטרכו ללכת ולעבור 2 מסגדים מחוץ לעיר עד לעמק בצד ההרים. אתם כבר תדעו שהגעתם (תשאלו את המקומיים ויסבירו לכם). קיימים גם סיורים שיוצאים מהעיר. כן, תוכלו לרכוש גם שם או בעיר ואפשר להתמקח על המחיר, אבל ברור שהכי חשוב זה הנוף. נכון? רשמית הקנאביס אינו חוקי במרוקו, אך קיימת סובלנות ועמק של שתילים שאינו בדיוק סוד גדול ואינו היחיד בממלכה.

לינה בעיר