מקנס (Meknes) – עיר של מורשת

יש האומרים שמקנס היא "מיני מרקש" אבל פחות צפופה. היא עיר שבעיקרה מורשת והיסטוריה ומבחינה אדריכלית מרשימה מאוד.

ת.ז מקנס

  • מקנס היא עיר בצפון מרוקו ובירת מחוז מקנס תאפילאלאת.
  • מקנס הייתה בעבר בירת מרוקו, בימי המלך איסמאעיל, הידוע בתור מולאי איסמאעיל.
  • נוסדה מאה ה – 10.
  • נחשבת לאחת מ – ארבע הערים המלכותיות של מרוקו, ביחד עם פאס, מרקש ורבאט.
  • היא קרויה ע"ש שבט "מקנסה" הברברי שיסד אותה וששמו נגזר מהמילה לוחם בברברית.
  • החל משנת 1996 היא אתר מורשת עולמית.
  • שדה התעופה הקרוב אליה הוא בפאס וניתן למצוא לשם טיסות זולות.
  • המטבע הרשמי הוא דירהם. רכישת מטבע אונליין וללא עמלות מיותרות.
  • השקעים שם מתאימים למכשירים בעלי 2 פינים הקיימים בארץ. למכשירים בעלי 3 פינים מומלץ לרכוש מתאם אוניברסלי.

מה עושים שם?

רוב הטיול במקנס  הוא התפעלות ממבניה המרשימים וההיסטוריה המלכותית. העיר מעניינת גם מסביבה.

לינה בעיר

אל חדים (Place El Hedim)

המקום הוא לב המדינה של מקנס, נקודת מפגש פופולרית למקומיים ונקודת מוצא לרוב האטרקציות בעיר. במקום תמצאו דוכנים ואמני רחוב. פעיל במיוחד בלילה.

שער אל מנסור (Bab El Mansour)

נמצא באל חדים. כנראה השער הגדול ביותר במרוקו האימפריאלית. מלבד היותו שמור היטב יש בו המון פרטים מעניינים. לשער אריחי פסיפס עם כיתוב בערבית בחלק העליון. הכיתוב הוא שיר המהלל את השער, יופיו ואת כוחו של מולאי עבדאללה, בנו של מולאי איסמאעיל. השער הושלם ע"י מולאי עבדאללה ב – 1721. עוד פרט מעניין זה עמודי השיש הלבנים שמעריכים שהובאו מוולוביליס (עליה נדבר בהמשך) בהתחשב במקורם האיטלקי. לרוב השער סגור אך יש מעבר רגלי משמאלו דרך הקיר.

מוזיאון דאר ג'מאי (Dar Jamaï Museum)

נבנה ב – 1882 ע"י משפחת ג'מאי, ששניים מתוכם היו וזירים של הסולטן. נמצא בצד הצפוני של אל חדים. תמצאו בו המון כלים, חפצים ותכשיטים מסורתיים. המקום משמש מוזיאון מאז 1920. בשנת 1894,הפסידה משפחת ג'מאי את זכיותיה עליו במשפט למשפחת גלאווי, לאחר מותו של סולטן מולאי אל חסאן ה – 1. בשנת 1912 שימש המקום כבית חולים צבאי צרפתי.

מדרסת בו אינאניה (Medersa Bou Inania)

אם אתם שואלים את עצמכם "למה בית ספר?" אז תנו למורה לסיים. הוא נמצא מול המסגד הגדול והושלמה בנייתו ב – 1358. מדובר בבית ספר דתי שהוא מבנה מרשים עם שילוב של תקרת עץ מיוחדת. תוכלו לבקר בחדרי הסטודנטים כשהצעירים בגילאי 8 עד 10 חיו 2 בחדר בקומת הקרקע. סטודנטים ותיקים ומורים גרו בקומה העליונה בחדרים פרטיים יוקרתיים.

בנין הקבר המלכותי של מולאי איסמאעיל (Mausoleum of Moulay Ismail)

ביקור חובה. מקום מנוחתו האחרון של מולאי איסמאעיל והמקום שהפך את מקנס לבירה במאה ה – 17.

אגדאל באסין (Agdal Basin)

אגם מלאכותי שבעבר שירת את הגנים של מולאי איסמאעיל כמאגר מים ולפנאי. היום לא כ"כ מומלץ לשחות בו כי מדובר במים עומדים, אך עדיין מקום יפה ושווה ביקור.

וולוביליס (Volubilis)

שרידיה של העיר הרומית הם אתר מורשת עולמית אונסק"ו מאז 1997. מסע למאה ה – 3 לפנה"ס. האתר הארכיאולוגי שגודלו 40 דונם נמצא כ – 33 ק"מ ממקנס וסמוך לעיירה מולאי אידירס זרום (Moulay Idriss Zerhoun). בקלות ניתן לשלב אותו בטיול יום ממקנס לפאס. תמצאו שם עבודות הפסיפס שנשמרו במצב ממש טוב. באופן כללי המקום נמצא בסביבה ירוקה מדהימה ופראית. הכי מומלץ לביקור באביב בו פרחי הבר צצים להם בין האבנים. בקיץ השמש קופחת די חזק, אז במידה ותגיעו בתקופה זו של השנה תביאו איתכם כובע והרבה מים. באתר תמצאו גם מוזיאון עם מוצגים מיוחדים שנמצאו במהלך החפירות.

מולאי אידירס זרום (Moulay Idriss Zerhoun)

העיירה המדהימה הזו שוכנת בעמק בין שני הרים. היא נחשבת לקדושה, עד שנת 1912 לא התאפשרה כניסה ועד 2005 לא התאפשרה לינה למי שאינו מוסלמי. ההגבלות שימשו על מנת לשמור על הקדושה והשלווה במקום. משום מה גם היום היא אינה יעד פופולרי מה שדי מפתיע, מצד שני גם לא עמוסה בתיירים. בעיירה נמצא קברו של מולאי אדיריס שהיה השליט הגדול הראשון של מרוקו ושליחו של הנביא מוחמד. אומרים שעליה לרגל 5 פעמים לקברו בזמן קריאת המואזין שווה לחג' אחד במכה. במקום תמצאו מדינה עם מרפסות יפות, מסגדים מיוחדים והמון מבנים מרשימים. תמצאו מרחצאות רומיות שאין בהן מים כל השנה, כשיש, המקום מלא בילדים וגברים. נשים ייתכן שלא ירגישו בנוח להיכנס לטבילה.

לינה במולאי אדיריס