טנג'יר (Tangier) – ברוכים הבאים לצפון אפריקה

טנג'יר היא עיר של מפגש, מפגש בין ימים, יבשות ודתות. הרבה יש לה לספר לנו ולהציג. היא דומה לערי מרוקו האחרות אך גם שונה.

ת.ז טנג'יר

  • טנג'יר שוכנת בכניסה המערבית למצר גילבטור בו נפגשים הים התיכון והאוקיינוס האטלנטי.
  • ידועה גם כשער הכניסה מאירופה לאפריקה.
  • היא נמצאת בצפון מרוקו במחוז טנג'יר – טטואן.
  • אוכלוסייתה היא כ – 248,000 נכון לשנת 2014.
  • יש בה שדה תעופה בינלאומי ותוכלו למצוא לשם טיסות זולות.
  • המטבע הרשמי הוא דירהם. רכישת מטבע אונליין וללא עמלות מיותרות.
  • השקעים שם מתאימים למכשירים בעלי 2 פינים הקיימים בארץ. למכשירים בעלי 3 פינים מומלץ לרכוש מתאם אוניברסלי.

מה עושים שם?

טנג'יר היא בעיקרה טיול בעיר העתיקה וביקור באתרים היסטוריים מעניינים. העיר מיוחדת מאוד.

לינה בעיר

מדינה (Medina)

מדינה היא שם במרוקו לעיר עתיקה. אטרקציה מרכזית בטנג'יר. היא מבוך של סמטאות בהם מסחר ומגורים. יש בו קירות של מבצר פורטוגזי מהמאה ה – 15.  המקום מלא באטרקציות למטיילים למרות שהוא יחסית חדש למדינה. היא מציאה הצצה לאורח חיים המסורתי. לתשומת ליבכם: הספסרים שם הם די מטרד גם בהשוואה למקומות אחרים במרוקו.

הסוקו הגדול (Grand Socco)

המקום בו רחובות מודרניים מובילים לעבר וכניסה מדהימה למדינה. היא פלאזה משופעת (מהמילה: שיפוע לא שפעת) המוקפת בעצי דקל עם מזרקה במרכזה ובכניסה לשער פאס. מול תחנת המשטרה נמצאות מדרגות שמובילות למה שהמקומיים מכנים לה טראסה (La Terasse). לה טראסה היא נקודת תצפית מיוחדת בה נמצא בית קפה בו משחקים ב"פרציס" שהוא משחק לוח ספרדי פופולרי.

הסוקו הקטן (Petit Socco)

ידוע כמוקד למקצוע העתיק בעולם ולסחר בסמים. באזור הרבה תיירים ומקום בו כנראה תמצאו "עשב" למי שמחפש. האזור נצבע לאחרונה מה שמעניק לו מראה יותר סימפטי.

כנסיית הקדוש אנדרו (St Andrew's Church)

כנסיה אנגליקנית לא שגרתית. חלקה הפנימי הושלם ב – 1894. היא מעוטרת בסגנון פאסי גבוה ונבנתה על אדמות שהוענקו ע"י הסולטאן חסן. אחד המקומות המעניינים בא הוא המזבח שעליו תפילת האדון בערבית. מאחורי המזבח נמצא סדק המציין את כיוון מכה וציטוטים מהקוראן. במקום גם בית קברות השווה ביקור. קבור שם העיתונאי, חוקר מרוקו וחבר טנג'ואי וולטר האריס. יש גם אנדרטה לזכר מנהיג הטייסת תומאס קירבי גרין, אחד משבויי המלחמה שנורו במהלך 'הבריחה הגדולה'. בבית הקברות אזור מפוקח של קברי מלחמה של צוותי טיסה שלמים שמצבותיהם מחוברות כתף על כתף. תוכלו לבקש סיור מהממונה על הטיפול במקום.

מוזיאון הקסבה לתרבויות הים התיכון (Kasbah Museum of Mediterranian Cultures)

קסבה היא סוג של מצודה בערי צפון אפריקה ששימשה למגורי השליט וכמעוז הגנתי. המוזיאון ששופץ לאחרונה ונגיש לכיסא גלגלים היה ביתו של הסולטן לשעבר דר אל מאח'זן. הוא מציג את ההיסטוריה של האזור מזמנים פרהיסטוריים ועד למאה ה – 19. המוצגים הם בערבית וצרפתית בלבד. האטרקציות המרכזיות בו הן הפסיפס של ונוס מהעיר ווליביליס ופסל. עוד שני מוצגים מעניינים בו הם שחזור של מפות, מה מיוחד בהן? האחת עוקבת אחר נתיבי המסחר הפניקים של מתכות ואלקטרוניקה במאה ה – 21 והשנייה היא מפת "העולם הלא מוכר" שנוצרה בטנג'יר ב – 1154.  המוזיאון נמצא ב – medina. לכו במסלול מעגלי לקצה המערבי שהוא גם הנקודה הגבוהה בעיר, תכנסו משער באב קסבה ולכו על המוזיאון. המלצה: לפני המוצגים, לכו נגד כיוון השעון מסביב לחצר הראשונה, תמשיכו לגן האנדלוסי ותודו לי אח"כ.

מוזיאון הצירות האמריקאית של טנג'יר (Tangier American Legation Museum)

יש המחשיבים אותו לביקור חובה. למי שלא יודע, צירות היא מושג דיפלומטי המתאר נציגות ברמה הנמוכה משגרירות. מאחורי המקום עומד סיפור מעניין. מרוקו היא המדינה הראשונה שהכירה בארה"ב בזה שפתחה לה את גבולותיה ב –  1777. המקום גם היה גם הנכס הנדל"ני הראשון של ארה"ב והציון דרך ההיסטורי היחיד על אדמה זרה באותה העת. המקום מציג שטיח מרוקאי עם דוגמת הפסים והכוכבים של הדגל האמריקאי. במקום גם לא מעט ציורים כשמפורסם הוא של האומן סקוטסמן ג'יימס מק'ביי. הוא צייר את המשרתת שלו זוהרה והציור מוכר בתור "מונה ליסה המרוקאית".