ורזאזאת (Ouarzazate) – עיר הסרטים של מרוקו

ורזאזאת הייתה בעבר צומת דרכים לסוחרי המדבר וכיום צומת דרכים לתיירים. כשמע היא נקודת הפתיחה למטיילים למדבר סהרה ולגלישת חול. העיר וסביבתה הם אתרי צילומים הוליוודיים פופולריים.

ת.ז ורזאזאת

  • ורזאזאת היא עיר במרכז מרוקו מדרום לאטלס.
  • נקראת גם "שער המדבר".
  • נבנתה ע"י הצרפתים בשנת 1928.
  • כ – 10 ק"מ ממנה תמצאו את התחנה הסולארית הגדולה בעולם עם שטח של 6,178 דונם.
  • צולמו בעיר ומסביבה סרטים מוכרים רבים.
  • אוכלוסייתה נכון לשנת 2014 היא כ – 71,000, רובם ברברים.
  • שמה מקורו מביטוי ברברי שמשמעותו "בלי רעש" או "בלי בלבול".
  • שדה התעופה הקרוב אליה הוא במרקש וניתן למצוא לשם טיסות זולות.
  • המטבע הרשמי הוא דירהם. רכישת מטבע אונליין וללא עמלות מיותרות.
  • השקעים שם מתאימים למכשירים בעלי 2 פינים הקיימים בארץ. למכשירים בעלי 3 פינים מומלץ לרכוש מתאם אוניברסלי.

מה עושים שם?

בוארזאזאת ומסביבה יש אתרי צילום, נווה מדבר ומשם מתחילים את הטיול לסהרה. האזור והדרך בינה לבין מרקש גדושות במה לעשות.

לינה בעיר

נווה מדבר פינט (Fint Oasis)

נווה מדבר עם נחל, עצי דקלים ועוד פירות הגדלים באזור. מקום מיוחד ויפה הנמצא כ – 19 ק"מ דרומית מהעיר.

קסבה תאורירת (Taourirt Kasbah)

נמצאת בישוב הישוב תאורירת הסמוך לורזאזאת. הישוב נמצא בצומת דרכים חשובה בין אגאדיר, מרקש, זגורה וא – רשידה. היא שימשה כאתר צילומים לסרטים הוליוודים כמו: גלדיאטור, הנסיך הפרסי ושמיים מגינים מעל. חלקים מהקסבה נחשבים לאתר מורשת עולמית של אונסק"ו.

קסבה טיפולתות (Tifoultoute Kasbah)

כיום משמש כמסעדה בבעלות פרטית. הקסבה נבנתה במאה ה – 17 והורחבה ע"י שבט גלאואי (Glaoui) במאה ה – 18. ניתן להגיע למקום באוטובוס מהשוק של ורזאזאת העוצר ישירות מול הקסבה. במידה ואתם במוד ספורטיבי היא נמצאת 4 ק"מ הליכה מאולפני אטלס.

אולפני אטלס (Atlas Studios)

הוקם ב 1983. גן עדן לחובבי סרטים הנמצא כ – 5 ק"מ מהעיר על דרך מרקש. המקום מכיל פריטים ממגוון סרטים שצולמו באזור. תוכלו למצוא שם מצגות וממש מה שנראה כמו ערים שלמות מהצילומים של: בעקבות אוצר הנילוס, ממלכת גן עדן, קאנדאן ועוד. קווי אוטובוס 1 ו – 2 ייקחו אתכם מהעיר לשם. תוכלו לבחור שם בין סיור מודרך היוצא כל 20 -40  דקות או לטייל עצמאית.

איית בן חדו (Ait Benhaddou)

נמצא כ – 30 ק"מ צפונית – מערבית לורזאזאת, בנתיב בינה לבין מרקש. אתר מורשת עולמית של אונסק"ו. איית בן חדו הוא כפר מבוצר ומעבר ליופיו צולמו בו משחקי הכס. המקום שימש בתור העיר "יונקאי" (Yunkai) ש"במפרץ העבדים". בצילומים ראינו את חאליסי, אם הדרקונים, מנתצת השלשלאות… יש לה שם ארוך, נלחמת לשחרור העבדים בעיר. לבונוס אוסיף עוד 2 לוקיישנים שהופיעו בצילומים.

סכר אל מנסור אדבי (Barrage El Mansour Eddahbi)

אגם גדול בוארזאזאת ומקום לצפרים וציפורים. ניתן לראות משם גם את פסגות הרי האטלס.

עמק הטודרה (Todra Gorge)

נמצא כשעתיים וחצי נסיעה מורזאזאת. המקום הוא חלק מרכס הרי האטלס המזרחי. המסלול מתחיל בכפר טינריר (Tinerhir) ונמשך ל – 15 ק"מ ואדי רחב עם מטעי דקלים וכפרים ברברים. השיא שלו הוא קטע צר בן 700 מטרים עם נהר זורם כשבחלקים מסוימים רוחבו מספיק למעבר של מטייל אחד. בכל הזמן הזה אתם נמצאים בין צוקים בגובה כ' 300 מ'. ההמלצות העיקריות הן להגיע למקום עם הזריחה כשהשמש מקבלת את פניכם, להקדיש זמן לכפרים ולהישאר לאיזה לילה לפחות.

לינה בטינריר

מרזוגה (merzouga)

הכפר ששוכן בדרום המדינה. תיירים באים לדיונות החול ארג' צ'בי (Erg Chebbi) שיכולות להגיע לגובה של יותר מ – 150 מ'. הוא ממוקם בקצה מדבר סהרה, כ – 3 שעות נסיעה מיטנריר וכ – 50 ק"מ מהגבול עם אלג'יריה. תוכלו להתארח במחנה ברברי ללילה מתחת לכוכבים, טיול אופנועים, לעשות סקי חול ולאמיצים סנדבורדינג (סנובורד על החול). באזור עולם חי עשיר בציפורים, שועלים (בלילה) והירבוע. קיימים גם מלונות להישאר בהם לילה אבל אל תוותרו על החוויה. אחד הכינויים של המקום הוא "ים החול".

לינה במרזוגה