סנטוריני – המקום היפה ביוון?

סנטוריני מוכרת מאוד בקרב תיירים. היא מפורסמת מאוד בזכות הנופים הדרמתיים, השקיעות ופלאי הטבע שבה.

ת.ז סנטוריני

  • סנטוריני היא קבוצת איים בים האגאי ביוון. הקבוצה נקראת ע"ש האי הגדול בקבוצה, אם כי שמו הרשמי של אותו האי הוא תירה.
  • היא גם חלק מהארכיפלג האיים הקיקלאדיים שבו 220 איים. בין האיים הנוספים בארכיפלג: איוס, מילוס, מיקונוס, נאקסוס ופארוס.
  • איי הקבוצה הם שירידיו של הר הגעש סנטוריני שנהרס בהתפרצות אדירה. לפי הערכות ההתפרצות קרתה בשנת 1640 לפנה"ס והייתה אחת ההתפרצויות הוולקניות הגדולות בכדור הארץ. היא הביאה אסון על התרבות המינואית שהתפתחה שם ובכרתים. קיימות טענות שההתפרצות היא המקור לסיפור של אטלנטיס.
  • קבוצת האיים מקיפה לגונה בעומק של כ – 400 מטרים. למעשה, מדובר בקלדרה שהיא לוע שנוצר כתוצאה מהתמוטטות תא המאגמה של הר הגעש.
  • האוכלוסייה באיים היא 17,430.
  • המטבע הרשמי הוא אירו. רכישת מטבע אונליין וללא עמלות מיותרות.
  • כרגע אין טיסות ישירות ורובן עם עצירה באתונה. תמצאו לי טיסות זולות.
  • השקע ביוון יתאים לרוב המכשירים החשמליים וגם למטענים לנייד שלכם. יתכן שיש מכשירים שלא יתאימו, לכן עדיין מומלץ לרכוש מתאם אוניברסלי.

מה עושים שם?

סנטוריני היא שילוב של בתים לבנים, מים כחולים, צוקים צבעוניים וחול שחור. האיים הם תופעת טבע, אך מספקים גם היסטוריה מעניינת.

מגדלור אקרוטירי (Akrotiri Lighthouse)

המגדלור בו יפה מאוד אך היופי האמיתי הוא הצוקים, הנוף שמסביבו והשקיעה.

אקרוטירי העתיקה (Ancient Akrotiri)

בשנת 1967 התגלו שרידיה של העיר העתיקה מינואן (Minoan) שנקברה בהתפרצות מתחת לעפר הוולקני. על מנת להגן על האתר הארכיאולוגי הוא מקורה ותוכלו לטייל בין הבתים על גשרים יעודים.

איה (Oia)

העיר איה היא האייקון והמקום המתוייר ביותר באי. הניגוד של הבתים הלבנים, הכיפות הכחולות והצוקים הצבעוניים עליהם תלויים פשוט שובע לב. שווה להגיע מוקדם לראות את הזריחה המדהימה ולהקדים את התיירים הרבים. בעיר גם מקומות לינה שווים ביותר.

לינה באיה

מלונות

תירה/פירה (Thera/ Fira)

תירה היא הבירה של סנטוריני. כמו איה גם בה בתים לבנים, צוקים צבעוניים וגם מקומות לינה שווים. באיה תמצאו גם את הריסות העיר העתיקה שיושבה לראשונה במאה ה – 9 לפנה"ס ע"י הדוריאנים מספרטה. המקום שילוב של מבנים רומאים, הלניסטים וביזנטים (כניסה עולה כסף). אטרקציה נוספת ושווה ביותר היא סלע סקרוס (Skaros Rock) שהוא ציון דרך בטרק לקלדרה. הסלע הוא שריד של אחד מחמישה מבצרים שנבנו באיים במאה ה- 15 ושימשו להגנה מפיראטים. המבצרים נהרסו ברעידת אדמה. גם במקרה הסלע האטרקציה המרכזית היא הנוף.

לינה בתירה

מלונות

מוזיאון תירה הפרהיסטרית (Museum of Prehistoric Thera)

המוזיאון מציג כלים קרמיים, אומנות ופריטים החל מהמאה ה – 17 לפנה"ס. הפריטים חולצו מאקרוטירי העתיקה. המקום מלמד המון על התרבות שם עם פריטים השייכים גם לכרתים ומצרים העתיקה.

נאה קמיני (Nea Kameni)

אי לא מיושב אליו ניתן להגיע בשייט. באי נוף מדהים והררי עם אבנים וולקניות.

פלאה קמיני

אי שכן לנאה קמיני ולרוב עושים שייט משולב לשניהם. הוא מפורסם בזכות אזור באי בו הטמפרטורה וצבע המים אינם אחידים. היכן שיש גייזרים תת ימיים מתחת המים חמים יותר ובעלי צבע חום והיכן שלא המים קרים יותר ובצבע כחול.

חופים

החופים באיים יפים ומיוחדים מאוד. בהם תמצאו חול שחור כתוצאה מהפעילות הוולקנית באזור.

החוף האדום קוקיני (Kokkini Red Beach)

החוף המשלב צוק אדום וחול וולקני שחור. פופולרי מאוד.

חוף החול השחור פריסה (Perissa Black Sand Beach)

רצועת חוף ארוכה ורחבה לצד הר. בחוף מיטות שיזוף והוא אהוב מאוד. פריסה מציעה גם פתרונות לינה זולים יחסית לאזורים האחרים באי.

לינה בפריסה

מלונות

החוף הלבן (White Beach)

גם כאן החול שחור אך את שמו קיבל בגלל הצוק הלבן שלמרגלותיו הוא נמצא. אחד החופים היפים באזור. בגלל מיקומו ניתן להגיע אליו רק בסירה.

וליצ'אדה (Vlichada)

החוף הוא שילוב מדהים של צוקים ורצועת חוף דקה של חול שחור. במעלה הצוק נוף יפה אך תיזהרו בטיפוס כי הוא עשוי מחול שלפעמים רך ומתפורר מתחת לרגליים.

החוף השחור מסה פיג'דיה (Black Beach Mesa Pigadia)

נכון, כמו באלו שציינו לפניו גם בו יש חול שחור. המיוחד בו היא שבצוק ליד מערה המוציאה אתכם לצידו השני של הצוק. מתאים לשחיינים טובים שגם לא קלסטרופובים.

תחבורה

קיימים בסנטוריני אוטובוסים ובמחיר זול. החיסרון הוא שכל האוטובוסים הם ישירים רק לפירה ואם אתם רוצים לנוע בין 2 יעדים שונים עדיין תצטרכו להחליף אוטובוסים שם. מטעמי נוחות אולי תעדיפו לשכור רכב.

לינה בסנטוריני