ממלכת בהוטן – האם מדובר במדינה המאושרת בעולם?

ב 12.12.20 התבשרנו על הסכם שלום עם בהוטן. המדינה אינה גדולה אך יעד תיירותי נחשק ואולי מהמיוחדים בעולם. ההגעה לשם אינה פשוטה  אך עוד מעט תבינו למה הדרך שווה את הכל.

ת.ז בהוטן

 • ממלכת בהוטן היא מונרכיה חוקתית ובראשה עומד מלך.
 • נמצאת בהרי ההימלאיה בין טיבט להודו.
 • אוכלוסייתה המוערכת ליולי 2020 היא 771,608.
 • בירתה והעיר הגדולה ביותר היא טהימפהו ואוכלוסייתה היא 104,000 נכון ל 2015.
 • השפה הרשמית היא דזונגקה. השפה היא ממשפחת הסינו -טיבטיות ומזכירה מאוד את השפה הטיבטית.
 • הדת במדינה היא בודהיסטית טיבטית.
 • השלטון בממלכה דוגל שמטרתו היא שהאנשים בה יהיו מאושרים.
 • נקראת גם "הממלכה האחרונה בהימלאיה" ו "הממלכה הבודהיסטית האחרונה". בשמה המקומי היא דרוק – יול שמשמעותו "ארץ הדרקון" או דרוק טשאנדאן, בתרגום "ארץ דרקון הרעם". הרעם מסמל את שאגת הדרקון.
 • הסיבה שלא היו יחסים דיפלומטיים עם ישראל לפני קשורה לשיקולים אישיים שלהם. שיקולים שלא נוגעים לענייני המזרח התיכון. באופן כללי למדינה אין יחסים דיפלומטיים עם הרבה מדינות.
 • קיבלה עצמאות ב 8 באוגוסט 1949 מהממלכה המאוחדת הידועה גם בתור בריטניה.
 • המטבע הרשמי הוא נגולטורם. לרכישה אונליין.
 • אין טיסות ישירות לבהוטן וכנראה שגם לא יהיה. אין פה משהו אישי, לא לכעוס, רק האיירליינס שלהם נוחת במדינה. המקומות היחידים מהם תוכלו לטוס לשם: תאילנד, נפאל, הודו, בנגלדש, מיאנמר (בורמה) וסינגפור. תמצאו לי טיסה.
 • עוד נתון מעט מלחיץ הוא ששדה התעופה פארו נחשב לאחד מהמסוכנים בעולם! הסיבה היא תנאי הנחיתה הקשים המושפעים ממזג האוויר והאזור ההררי. רק 17 טייסים בעולם מוסמכים לנחות שם!
 • השקעים שם לא תמיד זהים לארץ ולכן מומלץ לרכוש מתאם אוניברסלי.

תיירות במדינה – מה חשוב לדעת?

בהוטן היא מדינה שמאוד מקפידה על אורח החיים הבודהיסטי שלה ושימורו. כל זאת ביחד עם שמירה על הטבע! על מנת שיוכלו במטרות אלו התיירות למדינה היא מוגבלת:

 • יש הגבלה לכמות התיירים הנכנסים בשנה.
 • על כל יום שהיה בה משלמים 200 – 250 דולר.
 • ניתן לטייל במדינה רק עם מדריך. חובה להציג אישור על הזמנה.

היסטוריה

בהוטן לפי כלים, נשקים ומבני אבן הייתה מיושבת כבר מהמאה ה 20 לפנה"ס. מעבר לכך כתבים טיבטיים עתיקים מעידים על מדינה בשם Lhomon (ארץ החושך הדרומית) או Monyul (הארץ החשוכה) שהיית קיימת בין המאה ה 5 למאה ה 6 לפנה"ס. ההיסטוריה המתועדת מתחילה מהגעתו של פאדמאסאמבהאווה  (Padmasambhava) הידוע שם בתור גורו רינפוצ'ה (Rinpoche) שפירושו "מאסטר יקר ערך". גורו רינפוצ'ה הגיע לבהוטן במאה ה 8 והביא איתו את הבודהיזם.

מה עושים שם?

הטיול בבהוטן הוא ממש ביקור ביקום מקביל. ממלכה שהחליטה להסתפק בטוב וביופי שיש בה ולא להיות חלק מהמירוץ שכולנו משתתפים בו. מה שיפה במדינה הוא גם המגוון האקלימי, כשבאזורים הגבוהים יותר במדינה יש שלג כל השנה לעומת הנמוכים יותר בהם האקלים הוא טרופי. בואו ניגש למקומות ששווה לראות.

מנזר קן הנמר (Paro Takstang)

אולי המקום המוכר ביותר וממש ביקור חובה. המנזר הוא אוסף קטן של בתים הבנויים בגובה של 900 מטר מעל האדמה. המקום נבנה בשנת 1692 סביב המערה בה גורו רינפוצ'ה עשה את המדיטציה הראשונה. האירוע הוביל לבודהיזם בממלכה. עפ"י האגדה נמרים סחבו לשם את הגורו על גבם מטיבט מה שנתן למקום את שמו. במנזר 4 מקדשים ואזור לינה לנזירים. למרות הביקורים היומיים של התיירים המנזר עדיין מתפקד. המקום נמצא כ 20 דקות נסיעה מהעיר פארו וההגעה למנזר עצמו היא הייקינג עקב מיקומו. המסלול הממוצע הוא בין 4 ל 5 שעות הלוך – חזור פלוס עוד שעה סיור במנזר.

 

פסל דורדנמה בודהה (Budha Dordenma Statue)

הפסל ממוקם על ראש הגבעה בפארק הלאומי קוונסלפודראנג (Kuenselphodrang). הפסל עשוי מברונזה מצופה בזהב. גובהו של הפסל הוא 51.5 מטר והוא כנראה פסל הבודהה הגבוה בעולם. סביבו נמצאים 125,000 פסלים קטנים יותר של בודהה שגם הם מברונזה מצופה בזהב .100,000 מתוכם בגובה 8 אינטץ' ו 25,000 מתוכם בגובה 12 אינטץ'. הכיסא עליו יושב הפסל הוא למעשה היכל מדיטציה גדול.

מעבר צ'ילה לה (Chele La Pass)

בגובה 3810 מ' הוא השביל הגבוהה בממלכה. נמצא בין עמק הא לעמק פארו. המקום מלא בדגלי תפילה צבעוניים ובאביב תראו ציורי אבן של גורו ריפונצ'ה. מסלול אופניים פופולרי הוא בין צ'ילה לה לעמקים השכנים הנ"ל.

עמק הא (Haa Valley)

נמצא דרומית מערבית לפארו ומכסה אזור של 1706 קמ"ר. המקום הוא אחד המבודדים בממלכה ויפה בצורה מטורפת. המקום אידיאלי להייקינג ורכיבה על אופניים. הוא גובל ביערות אלפיניים ונופים של פסגות מרשימות מכל כיוון. בקיץ מתקיים פסטיבל באזור וזו הזדמנות פז לחוות את תרבות הנוודים הבהוטנית.

טרק צ'מולרי (Chomolary)

טרק פפולרי מאוד והוא בן 9-10 ימים. הטרק בחלקו עובר בנקודות שצוינו כאן ובהחלט מתגמל בנופים.

מעבר דוצ'ולה (Dochula Pass)

נמצא בדרך מטימפו (Thimphu) לפונחה (Punakha). המקום מציע למבקרים נוף מדהים של 360 מעלות על הרכס הההימלאיה.

הגשר התלוי פונחה (Punakha Suspension Bridge)

הגשר מכוסה בדגלי תפילה צבעוניים הוא אחד הארוכים בממלכה. למרות שאורכו הוא יותר מ 158 מ' הוא יציב מאוד לגשר מסוג זה. הוא מספק נוף מדהים לנהר ולעמק. הגדה המערבית שלו היא נקודת התחלה מדהימה לטרקינג בהרים הסמוכים.

 

מבצר דרוקגייאל (Drukgyel Dzong)

ממוקם ברכס שמעל לעמק פארו. הריסות מבצר דרוקגייל נחשבות לאתר הארכיאולוגי המפורסם והיפה במדינה. הוא שייך לקבוצת מבצרים שהוקמו ע"י המאחד של בהוטן: ז'אבדרונג נגוואנג נאמגייאל (Zhabdrung Ngawang Namgyal). ז'אבדרונג שברח מטיבט ב 1616 הקים את המבצר ב 1649. המבצר שימש תפקיד מרכזי בהגנה על האזור בעיקר בגלל מיקומו בקרבת הגבול עם טיבט. במקום הייתה את הנשקייה הטובה במדינה באותה תקופה. המקום שירת רק לצורך הגנתי ולא לצרכים אדמיניסטרטיביים ודת. אומרים שבזכות המבצר הבהוטנים הצליחו להביס את הכוחות המשולבים של הצבאות הטיבטיים והמונגולים. הוא שימש בתפקידו עד שנהרס בשריפה ב 1951, אך גם היום הריסות מוגנות. פירוש השם הוא צירוף של 2 מילים: Druk שפירושו דרקון וגם שם המדינה בלשון המקומיים ו Gyel שפירושו ניצחון.

מבצר רינפונג (Rinping Dzong)

האטרקציה המרכזית במדינה.עם קירות גבוהים שמקיפים אותו, המבצר הוא דוגמא למבנה בהוטני מסרתי. המבצר מכיל חצרות פנימיים, מקדשים, משרדים ואזור לינה. הוא ידוע גם בתור מבצר פארו ובשמו המלא Rinche Pung Dzong שפירושו הוא "מבצר על ערימה של תכשיטים". במקום גילופי עץ מסורתיים ותוכלו גם לראות ריקודים להילולת גורו ריפונצ'ה.

עמק פובג'יחה (Phobjikha Valley)

העמק בצורת U מהווה מקום חשוב במערכת האקולוגית של המדינה. יש בו המון שבילי הליכה והוא ביתם של כ 4,500 תושבים. הוא גם ביתם של מגוון של חיות כמו: נמרים, דובים, שועלים אדומים ועגורים שחורי צוואר. הקהילה שם גם מקיימת פסטיבל עגורים שנתי. העמק הוא גם ביתו של מנזר גאנגטנג (Gangteng) המפורסם.

שמורת הטאקינג של מונינטאג (Montitang Takng Preserve)

השמורה נועדה להגן על הטאקינג המיוחד ועוד בעלי חיים בסכנת הכחדה.

מבצר טאשיצ'ו (Tashichho Dzong)

נבנה בשנת 1216. הוא היה משכן הממשלה מאז 1952 וכיום מארח את משרדי כס המלך. המבנה המקורי נהרס ב 1771 ומאז נבנה מחדש, שודרג ושופר לארך ההיסטוריה.

המוזיאון הלאומי של בהוטן

הוקם ב1968 במבצר דא העתיק. המקום מציג את האומנות והתרבות המקומית. נמצא בפארו.

לא מה שאתם חושבים

על הרבה בתים במלכה תמצאו ציורים של אברי מין זכריים אבל זה לא ממקום מיני, באמת. התושבים מאמינים כי הוא מרחיק שדים (מהמילה שד, די נו!). בכל מקרה הם רגילים לחיוכים הזדוניים של תיירים שפחות מכירים את התרבות. אני אילון רם ולא חשבתי כשהאתר נוצר שאעלה בו דיק פיק ועוד מסיבות מקצועיות. 

לינה

בגלל שסבלתם אותי עד עכשיו יש בונוס! עוד פין!