מכה – העיר הקדושה לאיסלאם

רובכם כנראה שמעתם כבר על מכה וכנראה גם על חשיבותה. אם אתם מוסלמים זו אפילו לא שאלה. העיר היא שילוב של היסטוריה, דת וארכיטקטורה מרשימה.

ת.ז מכה

  • שמא המלא של העיר הוא מַכַּה אלְמֻכַרַּמַה (مكة المكرمة). בתרגום: מכה המכובדת. בעבר נקראה: "בַּכָּה"
  • נמצאת בערב הסעודית.
  • היא מקום הולדתו של הנביא מוחמד והעיר הקדושה ביותר לאיסלאם.
  • על כל מוסלמי חלה מצוות העלייה לרגל לעיר הנקראת חג' לפחות פעם אחת בחייו. לאחר שעושה זאת הוא מקבל את התואר חג' ולעיתים הוא אף נוסף לשמם.
  • מדי שנה עולים לרגל לעיר כ – 17 מיליון מוסלמים.
  • אוכלוסייתה נכון לשנת 2020 היא כ – 3 מיליון.
  • נוסדה בשנת 2000 לפנה"ס.
  • הכניסה לעיר מותרת אך ורק למוסלמים, כך גם למדינה.
  • שדה התעופה הקרוב ביותר לעיר נמצא בג'דה. תמצאו לי טיסה.
  • השקעים בסעודיה אינם תמיד מתאימים אפילו למטען הנייד שלכם. מומלץ מאוד לרכוש מתאם אוניברסלי.

מה עושים שם?

במכה אתרים קדושים והיסטוריים לאסלאם. מעבר לזאת מדובר בעיר יפה ומעניינת

מסגד אל חראם (Masjid Al Haram)

מקום משכנה של הכעבה הקדושה שהיא הסיבה למה העיר כ"כ חשובה וקדושה. שטחו של המסגד הוא 356,800 מ"ר והוא יכול לארח עד מיליון מתפללים. המסגד נמצא בעיצומה של הרחבה ל – 400,000 מ"ר והוא יוכל לארח 2.5 מיליון מתפללים. הכעבה המכוסה בבד שחור וזהב קודמת לתקופת חייו של הנביא מוחמד, מאמינים שהיא נבנתה ע"י הנביא איברהים בנו ישמעאל.

תצוגת הארכיטקטורה של שני המסגדים הקדושים (Exhibition of the Two Holy Mosques)

מוזיאון המציג שרידים מהמסגדים הקדושים אל חראם במכה והנביא מוחמד במדינה. המוזיאון די קטן סה"כ והוא מציג עמודים, תמונות, סמלי שיש ופריטים מהתקופה העבאסית במאה ה – 13. המוצגים הבולטים במוזיאון הם מדרגות העץ על הגלגלים בהתקופה העות'מאנית וזוג דלתות מתכת מוזהבת של הכעבה.

המארה של תור (Cave of Thawr)

נמצאת בהר בגובה 761 מטרים כ – 3 ק"מ ממסגד על חראם וכ – 30 דק' במונית. המארה שימשה מחבוא לנביא מוחמד ולחברו אבו בכר למשך 3 ימים מפני שבט קוראיש. מספרים שכשהתחבאו במארה עץ שיטה גדל מיד מלפני, יונה קיננה והטילה בו ביצים ועכביש טווה קורים בכניסה להגן עליהם. הסיפור הזה הפך את המארה לסמל של תקווה ואמונה. הטיפוס יכול להיות קשה ורצוי להצטייד באוכל ומים.

הר אל נור (Jabal Al Nour)

מיקומה של מערת הירא הזעירה. מאמינים שכאן המלאך גבריאל נתן לנביא מוחמד את התגלותו הראשונה. אחד מאתרי העלייה לרגל החשובים לאסלם. הגובה של 640 מטרים בשילוב עם טמפרטורה של עד 45 צלזיוס הופכים את הטיול לקשה גם למטיילים בכושר. המסלול יכול לקחת כשעתיים לחזקים וכמובן חשוב לדאוג למים.

הר רחמה (Jabal Rahma)

ידוע גם בתור הר הרחמים. במקום זה נתן הנביא מוחמד את דרשתו האחרונה זמן קצר לפני מותו. למקום חלק חשוב במסורת החאג' בו עולי רגל עוזבים את מינה לעראפת ביום התשיעי ביום התשיעי לדקלום הקוראן להתפלל. העליה היא נוחה וקלה.

בית הקברות ג'אנת אל מואלהה (Jannat Al Muallaa Cemetery)

בבית הקברות הזה קבורים רבים ממשפחת הנביא, בניהם אשתו הראשונה. המקום לרוב לא פתוח מחשש מהערצה שתוביל להפרת הסדר. מאשרים כניסה כשמתקיימת הלוויה, אך לא לנשים.

מסגד אל באיה (Masjid Al Bay'ah)

שרידי מסגד לא גדול אך היסטורי. בשנת 621 לספירה ראשי השבטים התחייבו בו אמונים לנביא מוחמד. במקום חצר ובפנים המסגד קשתות והמון כתובים על הקיר של מבקרים.

מקום לידתו של הנביא מוחמד (Birthplace of Muhammad)

כיום המקום הוא ספרייה של 2 קומות. אין שום הוכחה חד משמעית לכך שזה מקום לידתו של הנביא וגם הרשויות הסעודיות אינן מכירות בכך. אין אזכור על הבניין בנושא לידתו של הנביא ויש שלטים שמזהירים ממה שהם מכנים "התנהגות אסורה". למרות כל הנאמר תמצאו מבקרים שמאמינים בסיפור ומתפללים ליד הקיר.