אתונה – עיר המיתולוגיה היוונית

כנראה שאין מי שלא שמע את שמה של אתונה. העיר ההררית וההיסטורית של יוון. לרוב כשמדברים מבחינה תיירותית יש פחות פוקוס על העיר ויותר על איי החוף הציוריים ושטופי השמש. בואו אספר לכם למה אתם ממש רוצים לבקר שם.

ת.ז אתונה

 • אתונה היא בירתה של יוון ושל מחוז אטיקה. היא נבחרה לבירה בשנת 1834, לאחר מלחמת העצמאות היוונית בשל חשיבותה ההיסטורית.
 • היא העיר הגדולה ביותר ביוון והמרכז השלטוני, תרבותי, כלכלי והתעשייתי בה.
 • אוכלוסייתה נכון לשנת 2011 היא כ – 664,000 תושבים בעיר, כ – 3.1 מיליון ברצף האורבני וכ – 3.7 מיליון במטרופולין (המחוז). אוכלוסיית המחוז היא יותר משליש מאוכלוסיית המדינה.
 • שטחה של העיר עצמה (39 קמ"ר) קטן משל תל אביב (כ – 50 קמ"ר), אך מתעלה עליה ברצף האורבני ובמטרופולין.
 • המטבע הרשמי הוא אירו. רכישת מטבע אונליין וללא עמלות מיותרות.
 • היא אחת מהערים העתיקות בעולם. יש לה היסטוריה מתועדת של כ – 3,400 שנה ולפי הערכות היא נוסדה כבר בשנת 2000 לפנה"ס.
 • לעיר מעמד וחשיבות כבר מהמאה ה – 15 לפנה"ס, אם כי חוותה עליות וירידות במהלך הזמן.
 • לא ברור אם העיר היא על שמה של האלה אתנה או ההיפך. אתנה במיתולוגיה היוונית היא אלת החוכמה, המלחמה, האומנות, הצדק והמגנה על העיר.
 • אירחה את המשחקים האולימפיים הראשונים בתקופה המודרנית בשנת 1896 ובשנית בשנת 2004.
 • טיסה ישירה לאתונה מנתב"ג היא קצת יותר משעתיים וקל למצוא טיסות זולות.
 • השקע ביוון יתאים לרוב המכשירים החשמליים וגם למטענים לנייד שלכם. יתכן שיש מכשירים שלא יתאימו, לכן עדיין מומלץ לרכוש מתאם אוניברסלי.

מה עושים שם?

אתונה היא מסע על העבר ולמיתולוגיה היוונית. היא חוויה תרבותית, היסטורית, אומנותית ומציאה גם המון מסביבה.

מבנים היסטוריים

גבעת אקרופוליס (Acropolis Hill)

האקרופוליס הוא אייקון של העיר המתנשא מעליה ונראה כמעט מכל פינה בה. מראהו משתנה לפי האור של שלבי היום והוא מרשים מאוד גם בלילה. האקרופוליס הוא מחשובי האתרים ההיסטוריים.  אחד מהבניינים הבולטים בו הוא הפרטנון (Parthenon) שנחשב להתגלמות גדולתה של יוון העתיקה והאלה אתנה פרטנוס. האקרופוליס היה מיושב לראשונה בין השנים 3000 – 4000 לפנה"ס. יש שם שרידים של העיר פריקלס (Pericles) שנבנתה ממיטב החומרים וטובי אנשי המקצוע דאז. הבניינים נחרבו בשנת 480 לפנה"ס ע"י הפרסים בערב קרב סלמיס. פריקלס הפך את האקרופוליס לעיר מקדשים לאחר מכן. את בניית הפרטנון שנמשכה 15 שנה, סיימו בשנת 438 לפנה"ס, לקראת הפסטיבל פאנאתנאתי.

מקדשו של זאוס האולימפי (Temple of Olympian Zeus)

מקדשו של זאוס האולימפי היה הגדול ביוון. בנייתו לקחה יותר מ – 700 שנה. הבנייה החלה במאה ה – 6 לפנה"ס, ננטש מחוסר כספים והושלם בשנת 131 לספירה. למקדש היו 104 עמודים בגובה 17 מטרים וקוטר בסיס של 1.7 מטר, כיום נותרו 15 עמודים.

האגורה העתיקה (Ancient Agora)

האגורה הוא האתר בו סוקרטס חשף את הפילוסופיה שלו. היא הלב התוסס של אתונה העתיקה מנהלית, מסחרית, חברתית ופוליטית. המקום הוקם במאה ה – 6 לפנה"ס. הוא נהרס ע"י הפרסים בשנת 480 לפנה"ס והוקם מיד בשנית. לבסוף נהרס בשנית בשנת 267 לספירה ע"י השבט הגותי מסקנדינביה ההרוליאנים. הטורקים בנו בו רובע מגורים הנהרס ע"י ארכיאולוגים. אחד המבנים המרשימים באגורה הוא מקדשו של הייפטוס (Temple of Hephaistos), אל החישול. המבנה המרשים בעל 34 העמודים נבנה בשנת 449 לפנה"ס ע"י איקטינוס, אחד מאדריכלי הפרטנון. המקדש שימש בהמשך ככנסייה בין בשנים 1300 – 1834 לספירה וכמקלט לפליטים מאסיה בשנים 1922 – 1923.

קרמיקוס (Kerameikos)

קרמיקוס הוא אתר ארכיאולוגי מיוחד מאוד הנמצא משני צידי חומת העיר. הוא נקרא כך ע"ש הקדרים שהתיישבו בו בסביבות 3000 לפנה"ס. המקום שימש כבית קברות עד המאה ה -6 לספירה. החומות נבנו לראשונה בשנת 479 לפנה"ס ובשנית בשנת 394 לפנה"ס. הליכה בין השרידים מספרת את סיפור המקום ומאפשרת להתפעל גם מאומנות העבר. שרידי המקום נחשפו בשנת 1861 לספירה. במקום גם מוזיאון קטן.

מוזיאונים

מוזיאון אקרופוליס (Acropolis Museum)

גם אם אתם לא חובבי מוזיאונים כנראה שאת זה ממש תאהבו. המקום לא רק מציג את הפסלים, עבודות האבן וכלים עתיקים, הוא פלא אדריכלי של ממש. המבנה משקף את המתמטיות והצלילות של יוון האתנית העתיקה. כבר בכניסה תוכלו לראות מתחת רגליכם שרידים של עיר אתנית עתיקה. האולמות בעלי תקרה גבוהה וכל מוצג מסודר בקפידה. המבנה בעל נוף פנורמי לגבעת אקרופוליס הסמוכה והאור הטבעי מדגיש בכל חלק של היום אלמנט אחר של המוצגים.

המוזיאון הארכיאולוגי הלאומי (National Archaeological Museum)

המוזיאון מציג את האומנות היוונית העתיקה במיטבה, משנת 7000 לפנה"ס ועד 500 לספירה. תמצאו שם שלל פסלים, חפצים וחפצי אומנות. תמצאו שם אפילו חפצים ואומנות  מהעידן התלמי במצרים. אפשר להעביר בו כמה שעות בקלות ויש שיגידו אפילו שביקור אחד אינו מספיק. במוזיאון פסלים מרשימים ביותר. בתמונה פסל של אפרודיטה – אלת האהבה, הרומנטיקה והמיניות ופאן – אל הרועים, העדרים, המוזיקה והשעשועים. ביניהם נמצא ארוס (קופידון) שנחשב גם הוא לאל האהבה והתשוקה המינית וגם משמעות שמו הוא חשק/תשוקה. בסיטואציה נראה כי פאן חושק באפרודיטה והיא מאיימת להכות בו בידה הימנית. לא ברור אם ארוס מנסה לעמוד ביניהם או דווקא לדחוף את החיבור בין השניים.

המוזיאון הביזנטי והנוצרי (Byzantine & Christian Museum)

מוזיאון עם מוצגי אומנות נוצרית – דתית בסגנון ביזנטי, רובם ציורי קיר. המוצגים בו הם מהמאה ה – 3 ועד למאה ה – 20 לספירה. המוזיאון ממוקם בוילה משנת 1848.

מוזיאון בנאקי (Benaki Museum)

מוזיאון בנאקי נחשב לאחד מהמוזיאונים הותיקים והחשובים ביוון. ממוקם קרוב לתחנת המטרו Syntagma square, המוזיאון הביזנטי והנוצרי, המוזיאון לאומנות ציקלאדית, בניין הפרלמנט היווני והגנים של המנסון הנשיאותי. הוא גם ממוקם סמוך לגנים הלאומיים. המוזיאון מציג תלבושות, תכשיטים כדים, אומנות ושלל חפצים מתקופת השליטה הרומית ועד לאמצע התקופה הביזנטית. המוזיאון ממוקם באחד ממעט הבניינים הניאו קלאסיים הנותרים בעיר.

מוזיאון הלניק מוטור (Hellenic Motor Museum)

מוזיאון עם המון סוגי רכבי אספנות ונחשב לאחד המיוחדים באירופה. יש בו מגוון סוגי רכבים ממגוון תקופות.

הפינה האולימפית

אצטדיון פאנאתנאיק / קלימרמרו (Panathenaic Stadium/ Kallimarmaro)

פאנאתנאיק הוא האצטדיון של המשחקים האולימפיים הראשונים בתקופה המודרנית בשנת 1896. פירוש שמו השני קלימרמרו הוא "שיש נאה", אגב הוא האצטדיון היחיד בעולם משיש לבן. הוא הוקם בשנת 321 לפנה"ס למטרת אירוח המשחקים הפאנאתנאיים שהתקיימו אחת ל – 4 שנים, כחלק מפסטיבל לכבוד האלה אתנה. בהקמתו לא היו מושבי השיש ורוב הצופים ישבו על מדרונות הגבעות מסביב והמכובדים על ספסלי עץ. מושבי השיש נבנו בשנת 140 לספירה כחלק משיפוץ והרחבת המקום ע"י השליט הרומאי הרודס אטיקוס. הוא ננטש ללא שימוש למאות שנים עד המאה ה – 19, אז נחשפו שרידיו והוא שופץ לאירוח אולימפיאדת 1896. בקרבה גם פארק זאפיו גרדנס (Zafio Gardens) המספק ריאה ירוקה ובריחה מעיר.

המרכז האולימפי של אתונה (Athens Olympics venues)

במרכז האולימפי שאירח את משחקי 2004,  הושקעו כ – 13 מיליארד אירו. בתום המשחקים לא ממש נעשה בו שימוש. כיום מקומות רבים בו נותרו מוזנחים ונטושים. אחד הידועים הוא האצטדיון האולימפי הנטוש. החוויה מרתקת, אך עצובה ומלחיצה במקביל. האצטדיון הפך לסוג של הריסות מודרניות שהן שילוב של הזנחה וונדליזם. המקום מושך תיירים סקרנים.

חוויה לכל המשפחה

המרכז התרבותי של קרן סטברוס ניארקוס (Stavros Niarchos Foundation Cultural Center)

ידוע גם בתור SNFCC. המקום הוקם לרווחת הציבור ויש בו את ספרייה הלאומית, האופרה הלאומית, פארק עם אטרקציות וגם אטרקציות אורקוליות. המקום מארח הרבה אירועי תרבות שרובם בחינם. הבניין מרשים מאוד גם ביום וגם בתאורה הלילית. חוויה לכל המשפחה ולגמרי אפשר להעביר בו כמה שעות ויותר.

מחוץ לעיר

אגם ווליאגמנטי (Lake Vouliagmeni)

במרחק של רק 25 ק"מ מהעיר נמצא פרבר ווליאגמנטי. בפרבר יש חופים מדהימים שקיבלו דגל כחול מהאיחוד האירופי מה שמעיד על ניקיונם הגבוהה. האטרקציה המרכזית היא אגם ווליאגמנטי שהוא פלא של ממש ועם טמפרטורת מים ממוצעת של 24 מעלות כל השנה. האגם היה מערה שקרסה לפי הערכות באמצע ימי הביניים כתוצאה מרעידת אדמה. במקום גם מקומות לינה שווים ביותר.

לינה בווליאגמנטי

מלונות

מיקרולימנו (Mikrolimano)

מיקרולימנו כשעה נסיעה מהעיר. הוא נמל מאוד פופולרי בקרב האתונאים. הוא מציעה שקיעה יפה וטברנות בערב. באזור דירות נופש מעולות ובמחירים מעולים, תוכלו לצפות בהן כאן.

האיים הסריניים (Saronic Islands)

לרוב טיול יום שמתחיל בהפלגה קצרה מנמל פיראוס. יוצאים ביום וחוזרים אחה"צ או בערב. מטיילים באיים בין הסימטאות, רואים הרים, טבע ומבנים היסטוריים.

ארגולידה (Argolida)

אזור ארגולידה מתחיל בקורינת' (Corinth) ותעלת קורנת' המופרסמת שנמצאת כשעה נסיעה מהעיר. במחוז זה גם שלל מקומות נוספים כמו אמפיתיאטרון באפידורוס, העיר שנחשבת אחת היפות ביוון נאפליו והעיר השקועה. תוכלו לשלב אותם בטיול יום אך הייתי ממליץ לתת למחוז עוד לילה או 2. המחוז גדול ויש דברים רבים לעשות בו.

לינה בארגולידה

מלונות

תחבורה

באתונה בסה"כ אפשר להסתדר בעולה בתחבורה במיוחד בתוך העיר. באזורים מחוץ לעיר כנראה שתעדיפו לשכור רכב מטעמי נוחות וזמן.

לינה באתונה